Author: Admin

“Heretiku” Klaus kundër ambientalizmit 0

“Heretiku” Klaus kundër ambientalizmit

Prezantohet në Tiranë libri i shumëdebatuar i Presidentit çek kundër teorisë së ngrohjes globale Gjergj Erebara Kryefjala e vizitës së Presidentit të Republikës Çeke në Shqipëri, Vaclav Klaus, gjatë dy ditëve të fundit, duket...

Glimpse of Hope for Albania Depressed Mining Town 0

Glimpse of Hope for Albania Depressed Mining Town

Despite the global downturn there is new investment in Albania’s largest chromium mine, which locals hope will help their town survive. By Gjergj Erebara in Bulqiza Altin, Bledi and Dylber have been friends since...

keshtjella ismail kadare 0

Kështjella ose Rrethimi si hyrje në psikologjinë shqiptare

Romani i Ismail Kadaresë, Kështjella, publikuar fillimisht si tregim me titullin Daullet e Shiut dhe së fundmi, me titullin Rrethimi, është një roman i përmirësuar në vijimësi, ku përmirësimet duket se reflektojnë udhëtimin tonë...