Category: Gjeopolitika

0

Arma Sekrete e Putinit

Njësia e shërbimit informativ ushtarak të Rusisë është përlot me vrasës, tregtarë armësh dhe banditë. Dhe ajo që kanë treguar së fundmi në Ukrainë është thjeshtë fillimi.

0

Mirësevini në Stanistan, supershteti imagjinar në Azi

FRANK JACOBS, Foreign Policy Në një ceremoni në kryeqytetin e Kazakistanit Astana, më 29 maj, presidentët e Rusisë, Biellorusisë dhe Kazakistanit sollën në jetë Bashkimin Ekonomik Euroaziatik (BEE). Një BEE e modeluar sipas Bashkimit...

Tundimi i Jaltës 0

Tundimi i Jaltës

Julia Timoshenko KIEV – Periudha e qetë mes deklarimit të luftës në Shtator 1939 dhe sulmit blic nazist mbi Belgjikën dhe Francën në maj të vitit 1940 që quhet “Lufta e Rremë”. Përderisa Rusia...

0

Gjeopolitika e Sirisë

Para Marrëveshjes Sykes-Picot të vitit 1916, e cila nxorri një zgjidhje të çuditshme shtetesh kombe në Lindjen e Mesme, emri Siria përdorej nga tregtarët, politikanët dhe luftëtarët për të përshkruar  një rrip toke të...

Fuqia e gënjeshtërt e një traktati 0

Fuqia e gënjeshtërt e një traktati

Britania e Madhe deklaroi më 1914 se po i shpallte luftë Gjermanisë në bazë të një traktati të vitit 1839, i cili shpallte Belgjikën e vogël të pavarur dhe neutrale si dhe obligonte fuqitë...