Category: Aktualiteti

0

Mirësevini në Stanistan, supershteti imagjinar në Azi

FRANK JACOBS, Foreign Policy Në një ceremoni në kryeqytetin e Kazakistanit Astana, më 29 maj, presidentët e Rusisë, Biellorusisë dhe Kazakistanit sollën në jetë Bashkimin Ekonomik Euroaziatik (BEE). Një BEE e modeluar sipas Bashkimit...

0

Republika e Kafkës

Në ato çaste polici të kthehet dhe të thotë që duhet zgjidhur me prokurori. Ti shkon, bën denoncimin në prokurori dhe aty takon rojën e dytë të portës së ligjit.

Qeveria e Selfie-t 0

Qeveria e Selfie-t

Kryeministri Rama është një nga ato tipa dhe persona që ka një domosdoshmëri jetike për të qenë në gojën e qytetarëve si një tip i veçantë kryeministrash.

0

Kryeqyteti shqiptar i marijuanës bëhet tym

Policia shkatërroi plantacionin më të madh të Marijuanës në Europë në fshatin shqiptar të Lazaratit por a po jetonin lazaratasit në luksin e fitimeve nga prodhimi i drogës? Gjergj Erebara, BIRN Shtëllunga tymi nga...

Po ku dreqin janë paratë e Lazaratit? 1

Po ku dreqin janë paratë e Lazaratit?

Pasi dëgjuam lajme të bollshme mbi sasinë e stërmadhe të drogës dhe fidanëve të marijuanës të kapur në Lazarat gjatë operacionit policor tetëditor, na ka dalë një problem. Paratë e drogës, të cilat, sipas...

Ironia Lazarat 1

Ironia Lazarat

Ironikisht ndërhyrja e papritur e policisë në Lazarat, na tregoi për të n-të herë se çfarë klase politike sharlatanësh dhe humoristësh kemi. Na tregoi për të n-të herë elitat e rreme të këtij vendi.