Category: Aktualiteti

0

Na kanë marrë peng hajdutët

Gjergj Erebara Kjo fushatë, përpos të qenit më fallcoja, më boshja nga idetë dhe më e pista në historinë e Shqipërisë, po na rezulton edhe më e shtrenjta për xhepat e politikanëve.

NA DINË PËR BUDALLENJ 0

NA DINË PËR BUDALLENJ

Ose llahtaria nga të ashtuquajturat ‘programe punësimi’) GJERGJ EREBARA Kur Kryeministri Sali Berisha na doli në televizor me një fytyrë të pastruar nga rrudhat a thua se qe manekin dhe në një reklamë elektorale...

0

Fisnik Ismaili, nga artist, në humorist dhe politikan

Ndryshe nga sa jemi mësuar, që deklaratat e pavarësisë i firmosin baballarët e kombit, monumentin e pavarësisë së Kosovës e firmosën mijëra qytetarë. Që të gjithë ishin baballarët e kombit Fisnik Ismaili sfidon festimet...

Thashethemet e fundit mbi gjyqin e 21 janarit 0

Thashethemet e fundit mbi gjyqin e 21 janarit

Disa fakte e thashetheme na janë shfaqur mbi treshen e gjyqtarëve që shpallën të pafajshëm gardistët e akuzuar për vrasjen e katër protestuesve më 21 janar 2011. Fakti i parë është që Besnik Hoxha,...

Kush jemi e pse po dalim në protestë 1

Kush jemi e pse po dalim në protestë

Në kohët e vjetra, thuhej se peshku qelbej nga koka! Do të na pëlqente të ishte kështu, por në fakt nuk është. Kur qelbet koka, mjafton ta presim. Por në këtë vend që ne...

Një debat i çuditshëm me fe, flamur e katundarë 0

Një debat i çuditshëm me fe, flamur e katundarë

Gjergj Erebara Komentatorë publikë në Tiranë, Shkup, Prishtinë e emigracion kanë qenë shumë të shqetësuar gjatë ditëve të fundit pasi një grup shqiptarësh të Maqedonisë protestuan ndaj arrestimeve të disa shqiptarëve nga qeveria maqedono-shqiptare...

0

Demografia, kohë e ndryshme, të njëjtat gënjeshtra

Gjergj Erebara Studimet mbi demografinë, janë nga më të vështirat. Burrat me mjekër kryejnë llogari që zgjasin shpesh me dekada dhe në fund japin konkluzione relative. Por këto teknikalitete shkencore vështirë se mund të...