Category: I pakategorizuar

5 mijë lekësh 0

5 mijë lekësh

Etiketë për njerëzit që janë aq të varfër sa paguhen nga partitë politike me 5 mijë lekë të vjetra për të marrë pjesë në miting. Partitë politike janë shpesh në gjendje të nxjerrin pesëdhjetë...

22 maj 0

22 maj

Simbol i zgjedhjeve të manipuluara rëndë, bëhet fjalë për 22 majin e vitit 1996, kur qeveria e Sali Berishës kreu të gjitha manipulimet e mundshme dhe i shpëtoi edhe kritikave të hapura nga shumë...

20 përqindëshi 0

20 përqindëshi

Një shprehje e dalë në fillim të viteve 2000 për të karakterizuar sistemin e zhvatjes të krijuar nga kryeministri i kohës Ilir Meta, ku çdo funksionar i administratës që vidhte para apo merrte ryshfet,...

141217 obama raul castro gty 629 0

Përse u kthye Kuba

Kjo e bën Kubën shumë vulnerabël. Reformat ekonomike nuk kanë patur efektin e dëshiruar. Të ardhurat kanë rënë. Një mungesë të theksuar në prodhim dhe rreziku i hiperinflacionit janë një tjetër shkak. Këmbimi valutor...

syle mujaj 0

Letra nga populli

Deri më tani rastet e një qeverie të tillë në vndin tonë janë praktikisht zero, të mbushësh ditën kundër luftës ndaj korrupsionit me përralla që tregohen nga televizori natyrisht që i shërben skedës së...

Kur te shkund kryeministri 0

Kur te shkund kryeministri

Nga Arben VataKur pak ditë më parë, kryeministri Edi Rama në mes të bulevardit në Tiranë, tundte e shkundte një profesor të vjetër të gjeologjikut që po protestonte për mos lejuar zënien e hapësirave...

Ishujt kërkojnë drejtim në një det me dallgë 0

Ishujt kërkojnë drejtim në një det me dallgë

Banorët e ishujve në Kroaci dhe Greqi shijojnë një stil jetese magjepsës por përballen me sfidat e izolimit dhe popullatës së plakur. Autor: Marija Knezevic | BIRN | Dugi Otok, Palagruža dhe Serifos

10311180 784693438235899 1645834101502592700 n1 0

Dordolecët

Në kulmin e ligjërimit publik mbi gjobat e tepruara, shtetin policor, shtetin ligjor, arrestimin e familjarëve se na paskan bërë dëmin më të madh këtij vendi e kështu me radhë ndodh një ngjarje e...

U katandis Tosca një thelë! 0

U katandis Tosca një thelë!

Eva Golemi – Mbretëresha e zënë sheh! Rivënies së Tosca-s kryevepërs pucciniane në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, iu atashua dhe një “sebep” i madh; tenori ynë me famë “ndër-planetare” që ka korrur...