Category: Aktualiteti

Pse refuzimi i Shqipërisë për armët kimike është shenjë e demokracisë 0

Pse refuzimi i Shqipërisë për armët kimike është shenjë e demokracisë

Peter Geoghegan, Christian Science Monitor SHBA-të i kërkuan Shqipërisë të pranojnë dhe shkatërrojnë armët kimike të Sirisë. Qytetarët thanë jo’ – dhe qeveria e Shqipërisë bëri diçka të rrallë: dëgjoi. Shqiptarët do të festojnë...

Për një partneritet të fituar – strategjik 0

Për një partneritet të fituar – strategjik

Çfarë bënë shqiptarët në Tiranë e gjetkë javën që shkoi? Festuan në secilën qoshe, sepse u ndien se u zgjuan nga gjumi, ndoshta për herë të parë, vetë, për vete…! Avni Zogiani Një partneritet...

Një falënderim dhe një thirrje për gjeneratën ‘90 1

Një falënderim dhe një thirrje për gjeneratën ‘90

Gjergj Erebara Kur ju lindët, Shqipëria qe në gjendjen më të tmerrshme shpirtërore që mund të ketë qenë ndonjëherë. Varfëria nuk mund t’ju shqetësonte ju në atë kohë, siç vriste shpirtin e gjeneratës ’70,...

Protestuesit triumfojnë, Rama i thotë JO! SHBA-së 0

Protestuesit triumfojnë, Rama i thotë JO! SHBA-së

Pas 48 orëve tension, të rinjtë protestues realizojnë qëllimin e tyre final, kryeministri dorëzohet Gjergj Erebara Një betejë dramatike mes protestuesve dhe kryeministrit Edi Rama përfundoi pasditen e djeshme me dorëzimin e këtij të...

Protestuesit poshtërojnë Berishën dhe Bashën 0

Protestuesit poshtërojnë Berishën dhe Bashën

  Mijëra vetë dalin në rrugët e Shqipërisë, dështon përpjekja e politikës për të shfrytëzuar rastin Gjergj Erebara Një protestë popullore kundër qeverisë, që fillimisht u nxit nga Partia Demokratike, përfundoi pasdreken e djeshme...

Kërkesa për armët kimike trondit dashurinë e Shqipërisë për SHBA-të 1

Kërkesa për armët kimike trondit dashurinë e Shqipërisë për SHBA-të

  Presioni i SHBA-ve për Tiranën për të pranuar shkatërrimin e armëve kimike të braktisura të Sirisë bën që shumë shqiptarë të ndjejnë se besnikëria e tyre ndaj Amerikës po abuzohet. Gjergj Erebara BIRN...

Antikimikët, prokimikët dhe të fshehtit 1

Antikimikët, prokimikët dhe të fshehtit

Gjergj Erebara Jam vetëpërmbajtur shumë gjatë kësaj kohe për të mos folur për disa ngjarje përreth zemërimit popullor kundër importimit të armëve kimike dhe përpjekjes së organizatorëve të ndryshëm për të fuqizuar këtë zemërim....

Si t’i zëmë me gurë politikanët 0

Si t’i zëmë me gurë politikanët

Gjergj Erebara Nja tetë muaj më parë, duke marrë leksionet e Gene Sharp Nga Diktatura në Demokraci, pata bërë një si tip udhërrëfyesi se si të organizojmë protesta të suksesshme. Nën eksperiencën e protestave...

Armë kimike dhe dy mijë leka për votë 0

Armë kimike dhe dy mijë leka për votë

Gjergj Erebara Refuzimi i shqiptarëve për armët kimike të Sirisë duket se ka dy arsye kryesore: frikë dhe poshtërim. Ne shqiptarët jemi të frikësuar për potencialin vdekjeprurës që pritet të marrim, potencial që vende...

#NotochemicalweaponsinAlbania 0

#NotochemicalweaponsinAlbania

Dear international activist! Albania is a small country and the poorest member of North Atlantic Alliance (NATO). Albania has limited record of political stability. (The country has descended in chaos twice in the last...

ATA E KONSIDEROJNË NORMALE 1

ATA E KONSIDEROJNË NORMALE

GJERGJ EREBARA Normalisht duhej të qe një periudhë e qetë lajmesh. Pas ndryshimit të qeverive dukej sikur do të fillonte një periudhë cicmicesh pa rëndësi, por gjithsesi shqiptarët do të kishin qetësinë dhe mungesën...

Baza e braktisur e armëve më të rrezikshme të botës 0

Baza e braktisur e armëve më të rrezikshme të botës

Reparti i famshëm për armët kimike të ushtrisë shqiptare prapa Dajtit, ku ndoshta mund të përfundojnë armët e Asad, është sot praktikisht një zonë e braktisur, pa roje, ku çdo kureshtar mund të hyjë...