Category: Politika

Socialist race 0

Socialist race

Etiketë e një socialisti nga Myzeqeja që iu dha nga udhëheqësit rilindës të Shqipërisë në vitin 2018. Më herët, ka qenë Koço Kokëdhima ai që ka diferencuar një numër socialistësh baze si “socialistë të...

Thumb, Thumbon 0

Thumb, Thumbon

– Shprehje propagandistike, me gjasë me origjinë nga zyrat e Rilindjes por që shpërndahet në mënyrë misterioze nëpër media të ndryshme serioze dhe joserioze, sa herë që kryeministri Edi Rama ose kryebashkiaku Erion Veliaj...

Edi Rama Ilir Meta 0

Kazan

Një gazetar ose opinionist në Tiranë, i cili në shtator 2016, kur Edi Rama miratoi një ligj që lejonte importimin e plehrave në Shqipëri, i rikujtoi atij se ai vetë dhe Partia Socialiste kishin...

12342474 780109998782756 4814120078132478250 n 0

Legen

– Kuptimi i parë, enë me bazë të gjerë që në përgjithësi përdoret në tualet për të larë këmbët ose për të bartur rroba e palara për në lavatriçe ose nga lavatriçja për në...

Zogu i Zi 1

A e mbani mend Zogun e Zi?

Edhe një herë na vjen kompleksi i Rozafës. Kësaj here nga vjen mu te Zogu i Zi, një emër informal për një rrethrrotullim në Tiranë. A e mbani mend dhjetë vjet të shkuara një...

Ndërkëmbëtarët 0

Ndërkëmbëtarët

ndërkëmbëtarët (m/pl) – të huaj që kemi nëpër këmbë (shën.red. të cilët i përdorim në vend të koqeve për të ngrehur fallicitetin tonë)

AFP IG93N 0

Fidel Castro dhe utopizmi i vdekur

George Will Me fundin e jetës së një të ligu si Fidel Castro, ne mund të shpresojmë, në mos minimalisht të presim, se kemi parë fundin e totalitarit karizmatik të adhuruar nga shumë pelegrinë...

Edi Rama ne Kuvend 0

Më e mira e botëve

Dalja e kryeministrit Rama në emisionin Opinion të ditës së enjte ngriti të njëjtat shqetësime që rëndom shoqërojnë çdo dalje të tij në këtë studio. Nuk përbën më lajm fakti se ndryshe nga intervistat...

Makiaveli 0

Si të bësh kreun e opozitës në Ballkan

Kur je në opozitë në një vend ku zgjedhjet nuk janë të lira dhe nuk sundon ligji por kryeministri apo presidenti, atëherë mund ta konsiderosh veten kot fare. Por pikërisht te kjo kotësi mund...