Category: Aktualiteti

Ndërtimi i mitit të tolerancës fetare [Pjesa e dyte] 0

Ndërtimi i mitit të tolerancës fetare [Pjesa e dyte]

 Xhabyni (Përse Elitës i ka shërbyer ardhja e Papës) Mesazhi që Kryeministri i vendit lëshoi përpara se të vinte Ati i Shenjtë, në vendin tonë, ishte në të njëjtën valë me mesazhet që paraardhësit...

Pse i nevojitet Enverizmi kësaj qeverie 0

Pse i nevojitet Enverizmi kësaj qeverie

Gjergj Erebara Në vitin 2009, një kabllogramë e Ambasadës Amerikane konkludon me elegancë se Sali Berisha, në prag të zgjedhjeve të atij viti, kishte zgjedhur argumentin e antikomunizmit për të zëvendësuar antikorrupsionin. Kishte arsye...

Frika nga populli 0

Frika nga populli

Tashmë po qartësohet si ide që arrestimi i Fullanit, zyrtari më i lartë i arrestuar prej shumë dhe shumë kohësh, erdhi si pasojë e presionit publik. Jo vetëm kaq, por klika politike dhe zëdhënësit...

Sekretari i partisë dhe seksi, një histori që përsëritet 0

Sekretari i partisë dhe seksi, një histori që përsëritet

Kam patur fatkeqësinë të lexoj një studim të Ikonomi dheWoodcock “Imoraliteti në familje: Nxitja e ankesave të grave për të përforcuar pushtetin e partisë në revolucionin kulturor shqiptar” të botuar në numrin e fundit...

0

Banaliteti i të Keqes më të Vogël

Xhabyni Ardian Bitraj i futi paratë në mbathjet e tij ndërsa dilte serbes nga vendi më i sigurtë i Shqipërisë (të paktën zyrtarisht) ndërkohë që pak më tej një sekretar i deputetit Kokëdhima kërkonte...

Një hile banale për shpëtimin e Fullanit 0

Një hile banale për shpëtimin e Fullanit

Spartak Braho, ushtari i Metës, deshi të vriste sot me një gurë, dy zogj. E para, desh të shprehte shqetësimin e tij për vjedhjen në Bankën e Shqipërisë. E dyta, synoi të shantazhojë tre...

0

Fullani dhe elitat.

Xhabyni Nuk besoj se janë të shumtë ato ose ata që mendojnë se Fullani nuk është, së paku, përgjegjës moral për vjedhjen disa miliardëshe në Bankën e Shqipërisë. Të paktët që e besojnë të...