Category: I pakategorizuar

Më falni një buzëqeshje, ju lutem! 0

Më falni një buzëqeshje, ju lutem!

Demokrati Pas dështimit në zgjedhjet e 23 qershorit të gjithë prisnin apo më saktë shpresonin, që PD-ja e cila mban mbi supe epitetin parti e djathtë megjithëse e shpartalluar të mësonte një leksion nga...

Çfarë fshihet pas rastit Gjin Gjoni? 1

Çfarë fshihet pas rastit Gjin Gjoni?

Edhe një herë shtypi i ditës iu rikthye çështjes së Gjin Gjonit, gjygjtarit që është vënë në qendër të stuhisë nga ana e ILKDP-së. Arsyeja se përse ky institucion po bën zhurmuesin lidhet edhe...

12 pyetje për Opozitën! 0

12 pyetje për Opozitën!

Billi Piligrim Do doja të dilja në protestë nesër (sinqerisht), por më duhet një përgjigje për pak pyetje “naive”: Ish kryeministri thotë se në qeveri janë trafikantët e drogës dhe po ashtu ka thënë...

Rreziku i ardhshëm moral i Evropës 0

Rreziku i ardhshëm moral i Evropës

HANS-WERNER SINN* Mynih – Kriza e euros ka kaluar përmes gjashtë fazave deri më tani. E mendoj se është e nevojshme që t’i rikujtojmë ato duke qenë se ato na tregojnë se si politikbërësit...

Putin ka mësuar atë që SHBA nuk e ka mësuar 0

Putin ka mësuar atë që SHBA nuk e ka mësuar

SHBA-të dhe Perëndimi nuk kanë për momentin një përgjigje të gatshme për luftën asimetrike që po bën Putini në Ukrainë përmes përdorimit të ushtarëve të maskuar si civilë. Por çfarë do të ndodhë nëse...

Rusia shton trupat në kufi me Ukrainën, frikë për luftë 0

Rusia shton trupat në kufi me Ukrainën, frikë për luftë

Përqendrimi i trupave të ushtrisë së Rusisë pranë kufirit me Ukrainën ka arritur në mbi 400 mijë, vlerësuan zyrtarët amerikanë, ndërsa Uashingtoni shprehu shqetësim dhe i bëri thirrje Moskës t’i tërheqë ato . SHBA-të...

Çfarë ka të gabuar me furgonët? 1

Çfarë ka të gabuar me furgonët?

Gjergj Erebara Fakti është se Sida ndalohet duke marrë masa mbrojtëse, jo duke hequr dorë nga seks Furgonët janë bërë simbol i kaosit shqiptar. Në shumë raste drejtohen nga shoferë të krisur, të cilët...

T’nnollunat e Shqypniis 0

T’nnollunat e Shqypniis

Xhabyni Në mesin e tipave të rinj që po dukeshin në fushën e shqiptarizmit të fundit të shekullit të XIX dhe fillim shekullit XX, ishin dhe pretenduesit e fronit të një principate të ardhshme...

Analisti sipas Çabejt 0

Analisti sipas Çabejt

Shkolla e Natës analist m. “ai që, kundrejt një shpërblimi, kallzon problemet e shoqërisë në një studjo televizive”; analistikë f. “puna e analistit”. “anal” mb. “fokusi i punës së analistit” G. Wolff fq.143, konceptin...

Thua 100 mijë Euro për Preshevën janë pak? 0

Thua 100 mijë Euro për Preshevën janë pak?

Nuk është aspak e vërtetë – Raporton nga Prizreni korrespondenti ynë Arbër Kacidhja Dashakeqësit mund t’i konsiderojnë 100 mijë eurot e akorduara nga dy qeveritë shqiptare për Preshevën si një pikë uji në oqeanin...

Kriza Identitare e Universiteteve Evropiane 0

Kriza Identitare e Universiteteve Evropiane

VÍCTOR PÉREZ-DÍAZ* MADRID – Arsimi i lartë në Evropë është në ditët më të pa sigurta të tij. Ku duhet të jetë fokusimi primar i tyre- kërkimet shkencore, trajnimi profesional apo përfshirja sociale? A...